MP1780 - Ľavá časť ženskej panvy a proximálna časť stehna
MP1780 - Ľavá časť ženskej panvy a proximálna časť stehna
Tento 3D tlačený model ženskej ľavej časti panvy a proximálnej časti stehna uchováva ako povrchové, tak aj hlboké štruktúry väčšej a menšej panvy, slabinovú oblasť, Scarpov trojuholník a sedaciu oblasť. Vzorka bola priečne rozdelená cez štvrtý bedrový stavec, a tým je zobrazený priečny rez svalstva (epaxiálne svaly, bedrové svaly a štvorhranný sval bedrový) a cauda equina vnútri chrbticového kanála. Brušné a chrbtové korene cauda equina sú taktiež viditeľné a vychádzajú z medzistavcového a sakrálneho otvoru v sagitálnom reze.
Brušná aorta je uchovaná zo 4. bedrového stavca až do rozvetvenia do bežných bedrových tepien; koreň spodnej mezenteriálnej tepny, bedrovej tepny a stredová sakrálna tepna sú tiež uchované. Na úrovni sakrálneho výbežku sa bedrová tepna vetví do vonkajších a vnútorných bedrových tepien. Na povrchu sakrálnych brušných vetví sú viditeľné veľké vetvy vnútornej bedrovej tepny (iliolumbárne, bočné sakrálne, horné sedacie, dolné sedacie, vnútorné pudendálne, obturátorové, horného vačku, maternicové). Tieto tepnové vetvy prechádzajú do segmentovaného mechúra, maternice a vagíny. Panvové vnútornosti (mechúr, maternica, vagína a konečník) sú viditeľné v stredosagitálnom reze a zasahujú do predného a zadného trojuholníka hrádze medzi pošvou a konečníkom; v prednom trojuholníku pod lonovou symfýzou je viditeľný sagitálny rez klitoriálneho telesa a časť špongiózneho telesa.
Vonkajšia bedrová tepna prechádza prednou stranou pozdĺž panvovej hrany, a tým vznikajú dolné epigastrické a hlboké bedrové tepny pred ich vstupom hlboko do trieslovej šľachy. Veľký a malý bedrový sval prechádza zboku do vonkajšej bedrovej tepny a stehenný nerv a postranný kožný nerv stehná leží na povrchu bedrového svalu.
Fascia lata pod slabinovou šľachou bola odňatá pre odhalenie svalových okrajov a súčastí Scarpovho trojuholníka (a okolitého predného a stredového stehenného svalstva). Je viditeľná vena saphena magna, ktorá spája stehennú žilu priľahlú k stehennej tepne s konármi stehenného nervu, ktorý leží na hlbokej tepne stehna. Distálny prierez proximálnej časti stehna zobrazuje predné, stredové a zadné svalstvo, neurovaskulárne zväzky (stehenná tepna a žila, hlboká tepna stehna a sedací nerv) a prítoky vena saphena magna.
Sedacia oblasť bola na zadnej strane rozrezaná pre ukážku hlbokých štruktúr. M. gluteus maximus a m. gluteus medius boli odobraté pre odhalenie hruškovitého svalu (musculus piriformis). Nad hruškovitým svalom prechádza horný sedací sval a nerv po postrannej časti smerom k malému sedaciemu svalu. Pod hruškovitým svalom sú viditeľné spodná sedacia tepna a nerv (a sú prichytené k segmentovanému okraju veľkého sedacieho svalu). Sedací nerv a zadný kožný nerv stehna sú tiež viditeľné a vychádzajú z väčšieho panvového otvoru pod hruškovitým svalom a prechádzajú po povrchu postranných rotátorov (horný a dolný dvojčací sval, m. obturatorius internus, štvorhranný sval stehenný) a bežný začiatok zadných svalov stehna (pološľachovitý, poloblanitý sval, dlhá hlava dvojhlavého svalu stehenného) vychádzajú zo sedacieho hrbolčeka. Sakrotuberózny väz bol segmentovaný pre zobrazenie vnútornej pudendálnej tepny a nervu, ktoré vychádzajú z veľkého panvového otvoru a sú ovinuté okolo sakrospinálneho väzu a musculus coccygeus a vstupujú do menšieho panvového otvoru. Tuk ischiorektálnej jamy bol odstránený pre zobrazenie trasy ciev v hrádzi po strane zdvíhača konečníka a vonkajších svalov análneho zvierača.
- Množstevná jednotka
- ks
MP1780 - Ľavá časť ženskej panvy a proximálna časť stehna