MP2102 - Retrosternálna struma
Klinická história
U 60ročnej ženy sa prejavil abnormálny opuch krku, pretrvávajúci kašeľ a obťažnosti s prehĺtaním. Počas predchádzajúcich rokov pribrala. Zomrela na nesúvisiace kardiovaskulárne ochorenie a vzorka bola získaná pitvou.
Patológia
Posmrtne odobratá vzorka obsahuje hrtan, priedušnicu a veľkú multilobulárnu štítnu žľazu. Štítna žľaza je značne zväčšená, najmä pravý lalok, ktorý má dva veľké laloky vyčnievajúce v hornej a dolnej časti v rozsahu 7-8 mm značne za ich normálnymi hranicami pri pohľade z prednej strany. V zadnej časti bol otvorený pažerák pre odhalenie zadnej steny priedušnice. Pravý lalok sa javí ako väčší než z prednej perspektívy a abnormálny rast sa zdá byť hlavne v dolnej časti pravého laloku. Povrchy nevykazujú veľké pigmentové zmeny. Na povrchu pravého laloku sú viditeľné výrazné žily.
Ďalšie informácie
Struma je najčastejšie rozpoznaná jednoducho ako masa alebo opuch na krku, ale v závislosti na veľkosti a raste môže vyvolať tlakové príznaky na priedušnici a pažeráku. Môžu sa objaviť obťažnosti s dýchaním, dysfágia, kašeľ a chrapot. Rozširujúcou sa strumou môže doisť k paralýze n. laryngeus reccurens, ale to je vzácne. Môžu sa objaviť príznaky naznačujúce obštrukciu trachey vrátane kašľa, stridoru a dýchavičnosti. V dôsledku cystickej expanzie a krvácania do uzliny sa občas objaví citlivosť a náhle zväčšenie veľkosti strumy. Medzi príčiny strumy patrí autoimunitné ochorenie (Hashimotova tyreoiditída, Graveova choroba), tvorba jednej alebo viac uzlín štítnej žľazy a nedostatok jódu. Struma sa vyskytuje v prípade zníženej syntézy hormónov štítnej žľazy sekundárne k biosyntetickým defektom alebo nedostatku jódu, čo vedie k zvýšeniu hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH). Tým sa stimuluje rast štítnej žľazy ako kompenzačný mechanizmus k prekonaniu zníženej syntézy hormónov. Predpokladá sa tiež, že zvýšený TSH prispieva k zväčšeniu štítnej žľazy u goitóznej formy Hashimotovej tyreoiditídy v kombinácii s fibrózou sekundárnou k autoimunitnému procesu tohto stavu. U Graveovej choroby vzniká struma hlavne stimuláciou protilátkou proti TSH receptoru.
- Množstevná jednotka
- ks
MP2102 - Retrosternálna struma