MP2101 - Multinodulárna struma
Klinická história
53ročná žena mala abnormálny opuch na krku a pretrvávajúci kašeľ. Sťažovala sa na letargiu a priberanie na váhe v priebehu niekoľkých predchádzajúcich rokov. Počas vyšetrovania zomrela o niekoľko mesiacov neskôr na nesúvisiace kardiovaskulárne ochorenie.
Patológia
Posmrtne odobratá vzorka zahŕňa bázu jazyka, hrtan a priedušnicu. Bola vyrezaná v koronárnej rovine, aby umožnila pohľad na vnútornú anatómiu hrtanu a priedušnice. Štítna žľaza je výrazne zväčšená, obzvlášť pravý lalok, ktorý sa rozprestiera hore a nižšie pri pohľade z prednej strany výrazne za jej normálne hranice. Rezy zadných plôch vykazujú mnoho hyper a hypopigmentovaných uzlín a tiež cystické oblasti v oboch lalokoch. Báza jazyka, hrtan a priedušnica vyzerajú relatívne normálne.
Ďalšie informácie
Nodulárna struma je najčastejšie zistená jednoducho ako hmota alebo opuch na krku, ale v závislosti na veľkosti a mieste rastu môže vyvolať tlakové príznaky na priedušnici a pažeráku. Môžu sa objaviť obťažnosti s dýchaním, dysfagia, kašeľ a chrapot. Rozširujúcou sa strumou môže doisť k paralýze n. laryngeus recurrens, ale to je vzácne. Môžu sa objaviť príznaky naznačujúce obštrukciu trachey vrátane kašľa, stridoru a dýchavičnosti. V dôsledku cystickej expanzie alebo krvácania do uzliny sa občas objaví citlivosť a náhle zväčšenie veľkosti strumy. Medzi príčiny strumy patrí autoimunitné ochorenie (Hashimotova tyreoiditída, Graveova choroba), tvorba jedného alebo viac uzlíkov štítnej žľazy a nedostatok jódu. Struma sa objavuje vtedy, keď je znížená syntéza hormónov štítnej žľazy sekundárne k biosyntetickým defektom alebo nedostatku jódu, čo vedie k zvýšeniu hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH). Tým je stimulovaný rast štítnej žľazy ako kompenzačný mechanizmus k prekonaniu zníženej syntézy hormónov. Predpokladá sa tiež, že zvýšený TSH prispieva k zväčšeniu štítnej žľazy u goitóznej formy Hashimotovej tyreoiditídy v kombinácii s fibrózou sekundárnou k autoimunitnému procesu u tohto stavu. U Graveovej choroby vzniká struma hlavne stimuláciou protilátkou proti TSH receptoru.
- Množstevná jednotka
- ks
MP2101 - Multinodulárna struma