MP2090 - Krvácanie do nadobličiek / Waterhouseov-Friderichsenov syndróm
MP2090 - Krvácanie do nadobličiek / Waterhouseov-Friderichsenov syndróm
Klinická história
77ročný muž mal 3dennú anamnézu bolesti brucha a boku s horúčkami a zimnicou. Bol 2 týždne po operácii duodenálneho vredu. Bol hypotenzný, hyperkalémický a hyponatremický s purpurovou vyrážkou. V jeho krvnej kultúre sa vyvinula e-coli. Nereagoval na liečbu a skoro po prijatí zomrel na septický šok.
Patológia
Kombinovaná oblička a nadoblička boli pripravené za účelom zobrazenia rezných plôch. Došlo k rozsiahlemu krvácaní do drene nadobličiek a dochádza k určitej extravazácii krvi do tuku v okolí nadobličiek. Toto je príklad krvácaní do nadobličiek na pozadiu ťažkého septického šoku známeho tiež ako Waterhouseov-Friderichsenov syndróm.
Ďalšie informácie
Waterhouse-Friderichsenov syndróm je charakterizovaný krvácaním do nadobličiek spôsobeným zdrvujúcou sepsou vedúcou k hypotenznému šoku, diseminovanej intravaskulárnej koagulácii (DIC) a adrenokortikálnej insuficiencii. Najčastejšie sa vyskytuje u detí a zriedka u dospelých. Neisseria meningitis spôsobuje viac ako 80% prípadov krvácaní do nadobličiek. Medzi ďalšie organizmy, ktoré ho môžu spôsobiť, patria Streptococcus pneumoniae, pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Klebisella pneumoniae, Haemophilus influenzae a stafylokoky.
Presná príčina krvácaní nie je jasná. Môže byť spôsobené bakteriálnym výsevom adrenálnych ciev, DIC, alebo endoteliálnou dysfunkciou zo zápalových mediátorov alebo bakteriálnych toxínov. K adrenálnemu krvácaniu môže doisť obojstranne. Krvácaní začína v dreni a rozširuje sa smerom von do kôry a môže sa rozšíriť do tuku obklopujúceho nadobličky. To vedie k zlyhaniu obličiek. Pacienti majú rýchlo postupujúci septický šok, difúznu purpurovú kožný vyrážku a krízu z adrenálnej nedostatočnosti. Liečba zahŕňa podpornú terapiu, intravenózne antibiotiká namierené proti kultivovaným organizmom a liečbu steroidmi. Úmrtnosť je cez 50%.
- Množstevná jednotka
- ks
MP2090 - Krvácanie do nadobličiek / Waterhouseov-Friderichsenov syndróm