MP2082 - Cholecystitída a cholelitiáza
Klinická história
Šesťdesiatročný muž v minulosti zaznamenal štyri epizódy silnej bolesti brucha v priebehu predchádzajúceho roka, z nich každá trvala dve hodiny a bola spojená s jedlom. Dostavil sa podobný záchvat spojený s vracaním a horúčkou. Tento posledný záchvat spontánne neustúpil a pacient podstúpil cholecystektómiu.
Patológia
Žlčník s hrubou stenou bol otvorený pre zobrazenie zosilnenej krvácavej sliznice a mnohých nepravidelných fasetových konkrementov. V hrdle žlčníka je vklinený veľký konkrement. Serózny povrch žlčníka je prekrvený a stratil svoj normálny lesk. Toto je príklad cholecystitídy komplikujúcej cholelitiázu (žlčové kamene).
Ďalšie informácie
Akútne cholecystitída je charakterizovaná klinickým syndrómom bolesti v pravom hornom kvadrante, horúčkou a žltačkou. Žlčové kamene tvoria prevažnú väčšinu akútnej cholecystitídy, iba 5 – 10% prípadov je spôsobených inou patológiou. Môže sa objaviť chronická cholecystitída, ktorá je dôsledkom opakujúcich sa záchvatov a spôsobuje fibrózu a zhrubenie steny žlčníka. U 6-11% pacientov so symptomatickými žlčníkovými kameňmi sa rozvinie akútna cholecystitída. Biochémia séra preukáže leukocytózu s obštrukčnými testami pečeňových funkcií, alebo bez nich. Ultrazvuk preukáže žlčové kamene v žlčníku spolu so zhrubením steny a sonografickým Murphyho príznakom (citlivosť na tlak ultrazvukovej sondy). Medzi ďalšie zobrazovacie modality patria cholescintografické vyšetrenia v nukleárnej medicíne, MRCP (magnetická cholangiopankreatografia) a CT. Endoskopická retrográdna chlangiopankreatografia (ERCP) poskytne diagnostické informácie tykajúce sa obštrukcie žlčových ciest a môže byť tiež terapeutická. Kauzatívne organizmy (pokiaľ sú prítomné) budú zistené z črevnej flóry, bežne E-coli, enterokok, klebisella a enterobacter. Medzi komplikácie patrí gangrenózna cholecystitída, perforácia, cholecystoenterická fistula, alebo ileus žlčových kameňov. Definitívnou liečbou je chirurgická cholecystektómia.
- Množstevná jednotka
- ks
MP2082 - Cholecystitída a cholelitiáza