MP2057 - Lobárna pneumónia
Klinická história
U tejto vzorky nie je známa žiadna klinická história.
Patológia
Vzorka je parasagitálny rez pravých pľúc a sú viditeľné hranice medzi tromi lalokmi. Celý horný a stredný lalok sú prekrvené a hyperemické*, čo spôsobuje tmavší vzhľad. V ľavých pľúcach sú menšie ložiská.
Ďalšie informácie
Lobárna pneumónia je forma pneumónie charakterizovaná zápalovým exsudátom v intraalveolárnom priestore, ktorý vedie ku konsolidácii, ktorá postihuje veľkú a súvislú oblasť laloku pľúc. Je to jedna z dvoch anatomických klasifikácií pneumónie (druhá je bronchopneumónia). Postihnutý lalok v tomto prípade vykazuje klasickú červenú „hepatizáciu“ čiže konsolidáciu pľúcneho parenchýmu, čo je spôsobené vaskulárnym hromadením s extravazáciou červených krviniek do alveolárnych priestorov spolu so zvýšeným počtom neutrofilov a fibrínu. Vyplnenie vzduchových priestorov exsudátom vedie k hrubému stuhnutí alebo konsolidácii alveolárneho parenchýmu. Tento červenkastý vzhľad bol prirovnávaný k reznému povrchu pečene, preto sa nazýva „hepatizácia“.
Najbežnejšími organizmami, ktoré spôsobujú lobárnu pneumóniu, sú Straptococcus pneumoniae, tiež nazývaný ako pneumokok, Heamophilus influenzae a Moraxella catarrhalis. Mycobacterium tuberculosis, tuberkulózny bacil, môže tiež spôsobiť lobárnu pneumóniu, pokiaľ nie je pľúcna tuberkulóza rýchlo liečená. Ďalšími organizmami, ktoré vedú k lobárnej pneumónii, sú Legionella pneumophila a Klebsiella pneumoniae.
Rovnako ako iné typy pneumónie sa lobárna pneumónia môže prejaviť ako komunitná infekcia, u pacientov s potlačenou imunitou, alebo ako nemocničná nákaza. Väčšina kauzatívnych organizmov je však komunitného typu. Na posteroanteriornej a laterálnej röntgenovej snímke hrudníka bude celý lalok röntgen-kontrastný bez známok prítomnosti vzduchu v ňom, čo svedčí o lobárnej pneumónii. *Hyperémia = aktívne prekrvenie cievnych riečisk s normálnym alebo zníženým odtokom krvi.
- Množstevná jednotka
- ks
MP2057 - Lobárna pneumónia