MP2004 - Meningiom
Klinická história
U 68ročnej ženy sa nedávno objavili záchvaty a bola jej diagnostikovaná epilepsia. Kolaterálna anamnéza odhalila postupnú zmenu osobnosti pacienta. Následne zomrela o niekoľko mesiacov neskôr na infarkt myokardu.
Patológia
Táto vzorka mozgu bola rozrezaná horizontálne. Medzi dvoma čelnými lalokmi je viditeľný dobre ohraničený 6 cm nádor. Nádor tlačí na čelné laloky. Má ružovkastý rezný povrch s niektorými žltými oblasťami indikujúcimi nekrózu. Vpredu sa pripojil k tvrdej plene mozgovej. Toto je príklad meningiomu.
Ďalšie informácie
Často sa uvádza, že meningiomy sú najčastejšími nádormi centrálneho nervového systému (CNS); v skutočnosti však vznikajú v mozgových plienkach (dura, arachnoidální a pia), ktoré nie sú prísne vzaté súčasťou CNS ako takej. Vznikajú z arachnoidálnych buniek úzko spojených s tvrdou plienkou; preto môžu byť tieto nádory spojené s durou alebo durálnymi záhybmi (falx cerebri a tentorium cerebelli). Meningiómy sú prevažne pomaly rastúce benígne nádory. Symptómy sú určené lokalizáciou nádoru a rýchlosťou rastu. Medzi príznaky patria záchvaty, zmeny duševného stavu, zraku, sluchu alebo čuchu a príznaky zvýšeného vnútrolebečného tlaku. Meningiómy sú často bez príznakov. Liečba zahŕňa pozorovanie, chirurgický zákrok alebo rádioterapiu v závislosti od klinického kontextu a morfológie nádoru.
Meningiómy sú v priebehu 65ročnej histórie diagnózy zriedkavé u detí. Prevaha výskytu u žien je 3:2. Vystavovanie sa ionizujúcemu žiareniu, vrátane kraniálnej rádioterapie, zvyšuje riziko vzniku meningiómov. Najväčšia genetická predispozícia k rozvoju je pozorovaná u pacientov s neurofibromatózou typu 2 (NF2). NF2 je autozomálne dominantné ochorenie spôsobené mutáciami v géne NF2 na chromozóme 22, ktoré vedie k mnohopočetným nádorom spojeným s nervovým systémom.
- Množstevná jednotka
- ks
MP2004 - Meningiom