MP1132 - Vaskulatúra sleziny
V slezinnom hile je vidieť slezinnú tepnu a žilu, ako vstupujú do sleziny, aby zásobovali a zaisťovali odvod orgánu. Otvorenie slezinnej žily bolo uchované zavedením silikónovej hadičky do modelu. Tento model ukazuje, že najvzdialenejšia vetva slezinnej žily bola oddelená od jej normálneho priechodu do sleziny. Je možné oceniť „kľukatý“ skrútený tvar slezinnej tepny, pretože sa vetví v hile. To odráža celkový stočený a skrútený tvar cievy naprieč jej priebehom od celiakálneho kmeňa po slezinu.
Zo slezinnej tepny a žily vzniká krátka žalúdková vaskulatura a rovnako aj gastro-omentálna vaskulatúra. U tejto vzorky bol prevedený rez slezinnej tepny a žily za vetvením týchto ciev, a tým pádom ich nie je možné na tomto modeli vidieť.
Splenorenálny väz spojuje slezinu s ľavou obličkou a obsahuje slezinnú tepnu, slezinnú žilu a chvost pankreasu. Je tvorený prekrytím peritonea, ktoré bolo pôvodne súčasťou dorzálneho mezentéria počas embryologického vývoja cez túto vaskulatúru. Splenorenálny väz nie je na modeli pozorovateľný, pretože peritoneum bolo odstránené pre odhalenie slezinnej vaskulatúry.
Gastrosplenický väz pripojuje žalúdok ku slezine a obsahuje krátke žalúdočné tepny a časť ľavej gastro-omentálnej tepny u jeho počiatku u vetvení do slezinnej tepny. Podobne ako splenorenálny väz, aj gastrosplenický väz je tvorený prekrytím pobrušnice, ktorý bola pôvodne súčasťou dorzálneho mezentéria v priebehu embryologického vývoja. Gastrosplenický väz nie je prítomný, pretože slezinná tepna bola po jeho vytvorení vypreparovaná.
Vonkajšia strana sleziny sa skladá z tenkého väzivového puzdra. Vzhľadom k svojej jemnej povahe a veľkému množstvu krvi obvykle obsiahnutej v slezine je väzivové puzdro náchylné k prasknutí.
- Množstevná jednotka
- ks
MP1132 - Vaskulatúra sleziny