MP1131 - Vaskulatúra brucha
Celiakálny kmeň
Celiakálny kmeň zásobujúci embryologické predné črevo vychádza z úrovne chrbtice T12. U tejto vzorky je možné pozorovať vetvy, vrátane ľavej gastrickej tepny vychádzajúcej z ľavej časti celiakálneho kmeňa; zvyšky slezinnej tepny vychádzajú z celiakálneho kmeňa a sú viditeľné, ako prechádzajú do ľavého hypochondria; zo spoločnej pečeňovej tepny, ktorá sa nacházdza napravo od celiakálneho kmeňa, vychádzajú kľúčové vetvi; gastroduodenálna tepna, ktorá sa vetví nižšie od pravej žalúdočnej tepny, poskytuje anastomózu hornej tepne mezenteria ces hornú pankreatoduodenálnu a vlastnú pečeňovú tepnu začínajúcu po gastroduodenálnej tepne, ktorá sa vetví za vzniku ľavej pečeňovej tepny, prvej vetvi vlastnej pečeňovej tepny, pravej pečeňovej tepny, ktorá sa nachádza dole a nakoniec vedie k cystickej tepne, ktorá je pripojená k žlčníku.
Horná a dolná tepna mezentéria
Horná a dolná tepna mezentéria vznikajú v úrovni prvého respektíve tretieho bedrového stavca a zásobujú stredné črevo respektíve zadné črevo.
Aj keď obe majú kľúčové vetvi, tento vzorček ich nezanecháva celé. Na modeli je možné vidieť hornú tepnu mezentéria vychádzajúcu pod pankreasom, ktorá sa rozdeľuje do mnohých vetví, a je možné pozorovať aj dolnú tepnu mezentéria zostupujúcu na ľavej brušnej aorte. Laterálne prechádzajúcu ľavú kolickú tepnu je možné vidieť, ako vychádza zo spodnej tepny mezentéria, a tým vznikajú marginálne tepny, ktoré zásobujú hrubé črevo.
Žilný systém brucha
Hornú žilu mezentéria je možné pozorovať za hornou tepnou mezentéria, ktorá je značne viac trubicová, než jej tepnový náprotivok.
Na vzorke bol odstránený ľavý anatomický pečeňový lalok, vďaka čomu sú odhalené vetvy portálovej žily. Tie zaisťujú prísun živín z gastrointestinálneho systému do pečeňových buniek, ktoré sa potom prostredníctvom pečeňových žíl napoja späť do žilového systému. Ten sa potom stretne so spodnou dutou žilou.
Hilum obličky
Pravá oblička vykazuje typickú anatómiu na rozdiel od ľavej obličky, ktorá vykazuje anatomické výkyvy. Na pravej obličke je v najhornejšej časti viditeľná pravá obličková žila, ktorá sa priamo napája na spodnú dutú žilu, v najspodnejšej oblasti je viditeľná pravá obličková tepna, ktorá prechádza hlboko do dolnej dutej žily zo svojho počiatku z brušnej aorty, a pravý močovod prechádzajúci povrchovo do pravej obličkovej tepny, a potom prechádzajúci v zadnej časti. Ľavá oblička predstavuje unikátny výkyv v hile s nasledujúcimi kľúčovými štruktúrami. Ľavá obličková žila sa nachádza v najspodnejšej časti (namiesto obvyklej hornej časti) a je vysoko rozdelená. Ľavá obličková tepna sa nachádza v najhornejšej časti (namiesto obvyklej spodnej časti) a ľavý močovod možno vidieť, ako zostupuje od hila a stredovo do obličky.
Svaly, nervy a iná vaskulatúra
Na oboch stranách vzorky je viditeľný veľký sval bedrový a bedrový sval a okolo nich, obzvlášť na ľavej strane, možno vidieť kľúčové vetvy lumbálneho plexu. Nervus iliohypogastricus pokračujúci laterálne ako najvyššie položený z prítomných nervov a ilioinguinálny nerv pod nervus iliohypogastricus vedú smerom k slabinovému kanálu. Stehenný nerv začínajúci hlboko a vstupujúci do pohľadu laterálneho od veľkého svalu bedrového a genitofemorálny nerv prechádzajúci povrchovo do veľkého svalu bedrového sa delí na genitálne a femorálne vetvy inervácie. Stredovo k veľkému svalu bedrovému možno vidieť ľavú testikulárnu tepnu a žilu (pretože sa jedná o mužskú vzorku). Zatiaľ čo tepna bude prijímať krv priamo z aorty, ľavá testikulárna žila bude odtekať do ľavej obličkovej žily.
Možno pozorovať aj pravostrannú testikulárnu vaskulatúru, avšak pravá testikulárna žila odteká priamo do dolnej dutej žily. Vetva iliolumbálnej tepny, ktorá sa napája na zahnutú bedrovú tepnu, možno pozorovať, ako prechádza pod testikulárnou tepnou a žilou pod močovodom.
Žlčník
Tesne pod pečeňou je možné pozorovať žlčník s cystickou tepnou prechádzajúcou spodne tak, aby sa s ním spojila. Je možné vidieť aj cystický kanálik prechádzajúci od žlčníka a stretávajúci sa so spoločným pečeňovým kanálikom prechádzajúcim od pečene na vytvorenie spoločného žlčovodu.
- Množstevná jednotka
- ks
MP1131 - Vaskulatúra brucha